Drzewa tlenowe

lub kup sadzonkę Paulowni do swojego ogródka​

Czym są drzewa tlenowe?​

Gatunki Paulowni sadzone są przede wszystkim jako rośliny ozdobne. Aby w większym stopniu wykorzystać ich właściwości w Hiszpanii zdecydowano się wyhodować specjalne drzewa tlenowe, które cieszą się coraz większą popularnością, zarówno wśród indywidualnych ogrodników, jak i przemysłowych plantatorów.Precyzując, drzewa tlenowe (ang. oxytree) to swoiste hybrydy, która zostały utworzone wskutek połączenia Paulownia fortunei i Paulownia elongata. Należy jednak zaznaczyć, że drzewa te nie są roślinami genetycznie modyfikowanymi. Jednakże niewątpliwie wyróżniają się nietypowymi właściwościami.

Co wyróżnia drzewa tlenowe?​

Drzewa tlenowe charakteryzuje przede wszystkim ich szybki wzrost (nawet do 3 metrów rocznie). W ciągu 6 lat mogą osiągnąć wysokość 16 metrów. Co jest szczególnie interesujące, to że po ścince drzewo szybko odrasta od pnia, puszczając kilka pędów. Po ścięciu może odradzać się nawet do pięciu razy, co ma pozytywny wpływ na efektywność ekonomiczną hodowli.Drzewa tlenowe posiadają zaawansowany system korzeniowy, sięgający nawet dziewięciu metrom wgłąb ziemi. Pień jest prosty i smukły, natomiast korona szeroka, przez co ich kształt można opisać jako parasolowaty. Drzewo wyróżniają duże, sercowate liście (o długości do 30 cm), a także efektowne, jasnofioletowe kwiaty, które zakwitają w maju, dodając drzewu walor ozdobny. Drzewo odpowiednio pielęgnowane i przycinane może równie dobrze rosnąć w formie pięknego krzewu.Co więcej, roślina ta pochłania o wiele więcej dwutlenku węgla niż inne drzewa powszechnie rosnące w tej cześć Europy.

W jaki sposób uprawia się drzewa tlenowe?​

Wprawdzie drzewa tlenowe wymagają średnio żyznych gleb, pozbawionych skał i innych utrudnień, które uniemożliwiałby prawidłowy rozwój systemu korzeniowego, a stanowisko uprawy powinno być odpowiednio nasłonecznione i wolne od wiatrów, to uprawa tych roślin jest stosunkowo łatwa. Wymagają one jedynie niewielkich zabiegów polegających na nawożeniu (2-3 razy w roku). Tolerują zróżnicowane pH gleby (od 5 do 8,9), jednakże kwaśna gleba powinna być przed sadzeniem wapnowana.Co ważne, jeśli chodzi o hodowlę tych roślin w Polsce, to że dobrze one znoszą niskie temperatury (do – 25 stopniu C). Wytrzymują również w wysokich temperaturach, tj. do + 45 stopni C. Drzewa tlenowe mają również swoje potrzeby wodne. Bezwzględnie należy monitorować, czy do gleby dostał się średni opad (ok. 500-800 mm rocznie). W lecie zaleca się dodatkowe nawadnianie, aby zachować dynamiczny wzrost roślin.

Jakie jest zastosowanie drzew tlenowych?​

Nie jest niczym zaskakującym to, że drzewa tlenowe są uprawiane dla surowców. Drewno pozyskiwane z tych drzew cechuje się dobrą jakością. Jest lekkie oraz odporne na wodę. Drewno może zostać przeznaczone równie dobrze do produkcji mebli, sklejek, płyt, palet, jak i łodzi. Drewno ma również walory opałowe. Szacuje się, że z jednego drzewa tlenowego uzyskać można minimum 0,5 m3 drewna opałowego. Uważa się, że ciepło ze spalania jednego drzewa wynosi ponad 17 tys. kalorii , co jest równoznaczne z ciepłem uzyskiwanym z jednej tony węgla. Oprócz drewna ze ściętego drzewa pozyskiwana może być również cenna biomasa, a także pasza wytwarzana z liści. Z uwagi na rozbudowany system korzeniowy uznaje się, że drzewa tlenowe mogą być przydatne do umacniania skarp przed osuwaniem się.